Didele dalimi žaizdos gydymo sėkmė priklauso nuo paties ligonio ar jį slaugančio asmens. Jei žaizdą prižiūrintis žmogus turės žinių apie gydymo eigą, žaizdos tvarstymą, nepuls užsiimti savigyda, bet laikysis specialisto nurodymų – žaizdos gijimo rezultatai bus greitesni.Gydytojas gali Jums parinkti geriausią gydymą, tačiau trys svarbūs dalykai, priklauso tik nuo paties paciento:
- Higiena
- Paskirto gydymo plano laikymasis
- Savalaikis tvarsčio keitimas
HIGIENA
Žaizdos gijimui be galo svarbi higiena. Tinkamų ir nuolatinių higienos priemonių naudojimas padeda užkirsti kelią infekcijos plitimui. Kiekvienas tvarsčių keitimas, ypač namų sąlygomis, turi būti atliekamas kuo steriliau.
Plaukite rankas. Dauguma infekcijų plinta per rankų kontaktą. Perišiant žaizdas, būtinai plaukite rankas šiltu vandeniu su muilu, naudokite vienkartines pirštines ar rankų dezinfekcinį skystį. Rankas plaukite prieš ir po žaizdos tvarstymo, net jeigu ir naudojote pirštines.
Ligonio higiena. Ligonio kambarį reikia nuolat vėdinti, palaikyti optimalią 18-20 ºC temperatūrą. Ligonio patalynė turi būti sausa ir švari. Gulinčio ligonio veidą, rankas, kaklą turėtume prausti kasdien, o kartą per savaitę, jei įmanoma, maudyti vonioje ar duše. Jei tokios galimybės nėra, turi būti atliekamas drėgnas kūno valymas. Prakaitas, šlapimas ar išmatos yra palanki terpė praguloms, kurių rizika ypač didėja antsvorio turintiems žmonėms.
PASKIRTO GYDYMO PLANO LAIKYMASIS
Ypatingai svarbu, kad žaizdos gydymas vyktų taip, kaip Jums patarė specialistas. Dažna gydomos, bet taip ir negyjančios žaizdos priežastis būna- savigyda, kai pacientai pasikliauja kažkur skaitytos informacijos ar pažįstamų patarimais ir nustoja vartoti paskirtas priemones ar jas pakeičia kitomis, nesilaiko visų būtinų žaizdos priežiūros žingsnių. Vienodų žaizdų nebūna, priemonės, kurios tiko vienose situacijose, nebūtinai tiks Jums. Susisiekite su specialistu, jeigu kyla klausimų, nebijokite su juo aptarti naujų gydymo būdų. Specialistas padės įvertinti ir pakoreguoti tolesnius žaizdos gydymo etapus.
Perrišdami žaizdas, laikykitės šių pagrindinių taisyklių:
1. Pasiruoškite reikiamas priemones, kad būtų jums po ranka: žirklės, marlės/ binto tamponėliai, dezinfekuojanti priemonė, naujas tvarstis, šiukšlėms mesti maišelis.
2. Nusiplaukite rankas, mūvėkite vienkartines pirštines.
3. Pašalinkite nuo žaizdos esamą tvarstį. Pirmiausiai švelniai pakelkite visus tvarsčio kampučius. Jei matote, kad tvarstis prilipo prie žaizdos, būtinai jį drėkinkite prieš nuimdami, tol kol tvarstis sudrėks ir atkibs. Lėtai nuimkite visą tvarstį. Rinkitės tvarsčius su kontaktiniu silikono sluoksniu. Silikonas neprilimpa prie drėgno žaizdos paviršiaus, todėl keičiant tokį tvarstį, žaizda netraumuojama. Sulenkite tvarstį vidine puse ir išmeskite.
4. Išplaukite žaizdą. Jei yra galimybė, žaizdą patariama nuplauti šiltu vandeniu, geriausia – tekančiu. Jei tokios galimybės nėra, sušlapinkite marlės tamponą drungname vandenyje ir pirmiausiai nuplaukite aplink žaizdą esančią odą. Tuomet švariu marlės tamponu nuplaukite žaizdą, braukdami nuo žaizdos vidaus į išorę. Nebijokite lengvai patrinti žaizdos – svarbu kuo geriau žaizdą išplauti. Atsargiai nusausinkite žaizdą ir aplink esančią odą sausu marlės tamponu.
<strongstyle=”color: #053172;”>
5. Atidžiai apžiūrėkite žaizdą. Ar nepasikeitė išvaizda, kvapas, ar neatsirado dirginimas, skausmas, tinimas?
Infekcijos požymiai žaizdoje: |
Požymiai, įtakojantys žaizdos gijimą: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jei pastebėsite neraminančių pokyčių, būtinai informuokite savo gydytoją. Patartina žaizdą laikas nuo laiko nufotografuoti, tai padės sekti žaizdos gijimo eigą.
6. Dezinkefuokite žaizdą antiseptinėmis priemonėmis, slopinančiomis mikroorganizmų dauginimąsi. Jeigu gydytojas yra paskyręs priemones nekrozių šalinimui ar infekcijos gydymui, naudokite jas taip, kaip nurodė.
7. Užklijuokite naują tvarstį. Išimkite tvarstį iš sterilios pakuotės. Nuimkite apsauginę silikoninę plėvelę, stenkitės kuo mažiau liesti tvarsčio dalį, kuri kontaktuos su žaizda. Laikydami tvarstį virš žaizdos, sulygiuokite su žaizdos centru. Limpančia puse uždėkite tvarstį tiesiai ant žaizdos, išlyginkite jį glostomaisiais judesiais nuo centro kraštų link. Nelipnų tvarstį prifiksuokite pleistru.
SAVALAIKIS TVARSČIO KEITIMAS